yüksek hızlı pals uygulaması

Kullanıcı avatarı
emir76
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

yüksek hızlı pals uygulaması

Mesaj gönderen emir76 »

arkadaşlar merhaba.delta ss2 plc de bir motor miline bağlı sayıcı sensör var.mil bir tur döndüğünde 13 defa pals veriyor.(13 çentikli).motor mili 1 tur attığında 2 metre kumaş üretiyor.ben bu sistemin devir /dakikasını ve metre / dakikasını hesaplatıp delta ekranda göstermek istiyorum.bir proğram yazmaya çalıştım ama bu şekilde devir /dakika hesabı doğru olurmu ve kaç metre kumaş ürettiğimi nasıl hesaplayabilirim.kumaş boyu hesabını kalıcı datalara yüklemem lazım, elektrik kesildiğinde kaldığı yerden devam etmeli.
hız deneme.dvp
yardımcı olursanız sevinirim.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: yüksek hızlı pals uygulaması

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

PLC içerisinde SPD komutu kullanarak PLC nin X girişine birim zaman içerisinde gelen palslerin adedini sayabilirsiniz. Komutun kullanım şekli aşağıdaki gibidir.

|LD M1000|---------------------------| SPD X0 K1000 D0 |

PLC X0 girişine 1000ms içerisnde gelen sinyalleri sayar ve bu pals değerini D0 datasına atar ikinci 1000ms lik periyodu hesaplayabilmesi için D0 datasından sonra gelen D1 datasında aktif sayma işlemi gerçekleştirir.

Örneğin: Eğer D0 datasında 13 değeri okuyarsanız mil 1 saniyede 1 tam tur dönmüştür ve milin her bir dönüşünde 200cm kumaş ilerliyor ise saniyede 200cm dakikada 200cm*60= 12000cm = 12m. kumaş ilerlemiştir. mekanik sisteminize göre kendi formülünüzü oluşturbilirsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
emir76
İletişim:

Mesaj gönderen emir76 »

turhan bey merhaba.dakikada ki devir hesaplayabilmek için benim yazdığım proğram doğrumu.yazdığınız açıklamada her 1000ms ölçülen palsler d1 datasına aktarılır demiştiniz. proğram çalışırken D6 da okuduğum değer devir / dakika yı doğru verirmi. sonuçlar noktalı sayı çıkarmı yoksa float sayıyadamı çevirmem gerekir. ölçülen değerler birebir doğru çıkmalı ,yoksa kumaş metrajlarıda yanlış hesaplanır.bu konuda denenmiş uygulanmış bir proğram paylaşabilirmisiniz.
LDM1000 SPD X2 K1000 DO
DMUL DO K60 D2
DDIV D2 K13 D6
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Prosese özgü örnek programlarımız bulunmuyor. SPD komutu 1000ms içerisnde gelen palslerin adedini sorunsuz bir şekilde sayacaktır.
SS2 serisi PLC ye harici encoder bağlayarak da gidilen toplam yolu pals cinsinden okuyabilirsiniz. SS2 encoder sayıcı örneklerine http://destek.delta-turkey.com/viewtopic.php?f=5&t=153 adresinden ulaşabilirsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.

“PLC Forum” sayfasına dön