Encoder ile ölçüm sorun

Kullanıcı avatarı
Burakkiliccz
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Encoder ile ölçüm sorun

Mesaj gönderen Burakkiliccz »

Merhaba sistemde dvp12se plc var 2faz encoder ile 0-800mm bi cetveli asenkron motor ile kontrol ediyorum
c251 sayıcısını kullanıyorum encoderim x0-x1 girişelerine bağlı toprak hattım vs var asenkron motora 2 hız atıyorum değere yaklaçınca hata yapmaması için yavaşlatıyorum kalibrasyon yapıp hareket verdim zaman hiçbi sıkıntı yok ama makina üretime başladığı zaman belli bi süre sonra (1-2) saat bozulmalar yaşanıyor online olduğum zaman plcde değerim doğru olması gereken yerde ama cetvelde farklı bi noktada buna ne sebep oluyor olabilir yardımcı olur musunuz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: Encoder ile ölçüm sorun

Mesaj gönderen Turhan »

Enocder değeriniz doğru olmasına rağmen ekseniniz fiziksel olarak yanlış bir noktada pozisyonlanıyor ise mekanik sisteminizi gözden geçirmelisiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Burakkiliccz
İletişim:

Mekanik olarak kontrol ettiğimizde herhangi bi sıkıntı gözükmüyor motor frenli kalibre edip hareket verdiğimde nereye gönderirsem gidiyor ama şunu fark ettim bozulma olduğu zaman 78 pulse bi bozulma oluyor sanki encoder okuma yapmıyorken hareket ettiriliyor gibi ama encoder hareket eden dişli'ye bağlı çok zor bi ihtimal 2-3 defa denk geldim acaba işlemlerimde bi sıkıntı olabilirmi
Enkoder değerini dataya taşıyıp sclp komutunu kullanıyorum
Örnek enkoderım 800mm de 3060 pulse
0mmde ise 0
Kaynak Max 3060
Kaynak min 0
Hedef Max 800
Hedef min 0
Şeklinde bu verilere göre 4işlem ve DLD karşılaştırma yapıp yol veriyorım bütün dataları double kullanıyorum
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Encoder işlemlerinde SCLP komutu kullanılması önerilmez. 0-3060 = 0-800 şeklindeki SCLP komutunda enocder değerini 3060'dan büyük bir değer gösterse bile siz skala sonucunu 800 görmeye devam edeceksiniz anlamına gelir.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Burakkiliccz
İletişim:

Mekanik olarak bu değeri zaten geçemiyor ve ayırca limit koyuyorum peki hangi komutu kullanmamı önerirsiniz
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

pulse = mm dönüşümünü SCLP komutu ile değil basit matematiksel işlemler ile gerçekleştirin. Bunun dışında mekanik ve encoderinizi kontrol etmelisiniz.
DELTA Electronics Turkey

“PLC Forum” sayfasına dön