Dspd okuma değerinde sapma

Kullanıcı avatarı
Taylancyr
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Dspd okuma değerinde sapma

Mesaj gönderen Taylancyr »

Merhaba,
Dcnt ve dspsd komutunu birlikte kullanıyorum. Hc202 değerini sıfırladığım anda Dspd değerinde - yönde pik yapıyor. Programı ayrı yalın olarak calıştırdığımda da aynı şekilde. Yardımcı olur musunuz.
As228T plc
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Dspd okuma değerinde sapma

Mesaj gönderen Uğur »

Speed komutu aktif değer ile t zaman öncesi değerin encoder değer farkını alıp buradan hız değerine ulaşması sebebiyle siz herhangi bir anda sayıcıyı sıfırlarsanız örneğin t zamanında enkoder değeri 1000 olsun ve şimdiki değerini sıfır yaptığınız anda 0-1000 = -1000 değeri olur ve buda hızı negatif hesaplamaya neden olur. Sıfırlama yapmadan önce spd komutunu kapatırp sıfırladıktan sonra açacak şekilde işletirseniz bu durumu gözlemleniz ortadan kalkacaktır.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
Taylancyr
İletişim:

Re: Dspd okuma değerinde sapma

Mesaj gönderen Taylancyr »

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Uygulamayı uçar kesme işlemi yapan makinemizde kullanıyorum. Sistem enkoder takibi yaptığı için kesme boyu geldiğinde bıçaklar o an harekete geçip kesim işlemi yapmak zorunda.Dspd komutunun daha düşük ms lerde sorun yapmadığını gördüm ve ayrıca bu ms lerin 10 - 1000 arasında okuduğu hızı skala yaptığını farkettim. Dspd 10 ms ayarlayıp okuduğu hız değerini 100 ile çarpıp, Dspd komutunun 1000 ms de okuduğu hız değerine sapmasız olarak ulaştım. Henüz makineyi sahada devreye almadım. Çözüldü diye düşünüyorum.

“PLC Forum” sayfasına dön