Asd-A1521MA

Kullanıcı avatarı
d1esell
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Asd-A1521MA

Mesaj gönderen d1esell »

Arkadaşlar merhaba
Elimde başlıktada belirttiğim gibi ASD-A1521MA servo bulınmakta.
1- Bunun elinizde türkçe pdf varmıdır
2- Bu servo sürücüyü dışarıdan pals ile pnp bağlantıyla sürmek istiyorum.( Elimde siemens 1212 plc var)
3- Servo sürücünün pnp ve npn bağlantı diyagramı varmıdır acaba.
Çünkü bağlantı forumda bulunan harici pozisyonlama bağlan diyagramına baktığımda güç kaynak işaretlerini göremedim de...
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: Asd-A1521MA

Mesaj gönderen Turhan »

Servo sürücünün Türkçe manuel dosyaları bulunmamaktadır. İngilizce .pdf dökümanı için ASDA-A2 Uygulama Manueli bağlantısını takip ediniz.

ASDA-A2 serisi sürücüyü PNP 24VDC Pulse sinyal şekli ile kullanabilmeniz için

35.Pin (PULL_HI_S): Harici güç kaynağınızın 0VDC ucunu
43.Pin (PULSE): PNP 24VDC Pulse girişi
36.Pin (SIGN): PNP 24VDC Yön girişi olarak bağlamanız yeterli olacaktır.

Diğer IO bağlantısı için ASDA-A2 ve B2 Serisi Servolarda Dijital Giriş ve Çıkış Dokümanını kullanınız.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
d1esell
İletişim:

Mesaj gönderen d1esell »

Merhaba Turhan bey yazdığınız cevapta ASDA-A2 servo manuelinden ilerlememi belirtmişsiniz.
Ben araştırmalarımda bir başka manuel pdf dosyası buldum ve mesaja dosya olarak ekledim.
1-Burdan ilermem benim için sorun teşkil edermi?
2- Elimde olan servo Asda-a2 servo serisinden midir?
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Ürün kodu ile ilgili yanlışlık olmuş. Elinizdeki ürün ASDA-A serisi (Beyaz kasa sürücü) ancak 35, 43 ve 36. pin bağlantı şemaları aynı olacaktır. Referans almanız gerek dokümanda mesaja eklediğiniz pdf dosyasıdır.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
d1esell
İletişim:

Mesaj gönderen d1esell »

Merhaba Turhan Bey;
Sizin verdiğiniz biligiler doğrultusunda ilerlediğimde. Pulse ve yön seçeneklerini (-) eksi çıkış vermem gerektiği ortaya çıkıyor.
Oysa ben çıkış sinyallerim olan pulse ve direction sinyallerimi (+) artı çıkış vermek istiyorum.
Bundan dolayı.
1-35 nolu pin PULL-HI(Pulse applied power) kendi sistemimdeki 0vdc ucunu
2-37nolu pin PULSE(Position sıgn) kendi sistemimdeki yön tayin etme çıkış ucu
3-41nolu pin PULSE(+) PNP TİP PULSE ÇIKIŞI kendi sistemimdeki pals çıkış ucu

olduklarını fark ettim yanlış bir çözümleme mi yaptım acaba hatam varsa düzeltirseniz sevinrim.
Sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda benim yaptığım çözümlemeyi resim olarak ekte sizlere sundum.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Bir önceki mesajda belirtilen bağlantı şekillderini dikkate almayınız. ASDA-A serisi sürücü için doğru bağlantı Doğru bağlantı şekli aşağıdaki gibidir.

37.Pin(SIGN) ve 41.Pin (PULSE) noktalarına 1kΩ direnç üzerinden güç kaynağınızın 0DVC noktasına bağlayınız.

PNP 24VDC pulse sinyalinizi 43.Pin(/PULSE) ve PNP yön sinyalinizi 36.Pin(/SIGN) klemensine bağlayarak Servo sürücüyü PNP Pulse modunda kullanabilirsiniz.

Pulse giriş noktaları için açık devre şeması aşağıdaki gibidir.(İkinci bağlantı şekli 5VDC sinyal şekline göre verildği için 24VDC bağlantısına göre 1k öndirenç kullanılması gerekmektedir.)

Pulse_input.png
Pulse_input_2.png
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
d1esell
İletişim:

Mesaj gönderen d1esell »

Turhan bey kusuruma bakmayın ama mantığınıza anlamak istiyorum. Fiziksel bağlantı pnp yapmak için alışılmış bir durum olan , kendi (-) eksimizle sisteme sonradan dahil olan cihazların (-)eksilerini birleştirdiğimizde bizden gelecek olan (+)artıları ancak bu şekilde kabul ediyor olmadı gerekmiyormu.
Eğer durum yukarıda anlattığım gibi olursa elimde olan ASD-A1521MA servo sürücünün 36 ve 43 nolu pinlere(-)eksi vermek gerekmiyormudur.
Daha sonra pulse sinyalini 41 nolu pin'e ve direction sinyalini 37 nolu pin'e bağlamam gerekli değil midir.
Ayrıca derdim size işinizi öğretmek değil sadece temel mantıkta bu bağlantıların neden böyle yapıldığını öğrenmektir .
Saygılarımla;
Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Bir önceki mesajda da belirttiğim gibi bağlantı gerçekleştirmeniz durumunda sürücü girişlerini tetikleyebilirsiniz.

Açık devre şemasında yer alan photocoupler'ın tetiklenme polaritesini yorumladığınızda (2.Resim) farklı sinyal ve bağlantı şekilleri ile de inputların tetikleyebileceğinizi göreceksiniz.
Turhan yazdı: 13 Mar 2019, 15:28 ASDA-A serisi sürücü için doğru bağlantı Doğru bağlantı şekli aşağıdaki gibidir.

37.Pin(SIGN) ve 41.Pin (PULSE) noktalarına 1kΩ direnç üzerinden güç kaynağınızın 0DVC noktasına bağlayınız.

PNP 24VDC pulse sinyalinizi 43.Pin(/PULSE) ve PNP yön sinyalinizi 36.Pin(/SIGN) klemensine bağlayarak Servo sürücüyü PNP Pulse modunda kullanabilirsiniz.

Pulse giriş noktaları için açık devre şeması aşağıdaki gibidir.(İkinci bağlantı şekli 5VDC sinyal şekline göre verildği için 24VDC bağlantısına göre 1k öndirenç kullanılması gerekmektedir.)
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
d1esell
İletişim:

Mesaj gönderen d1esell »

Teşekkür ederim Turhan Bey;
Kusura bakmayın.
Biraz uğraştırdım galiba sizleri.

Dijital inputların dışarıdan pnp vermek için inputların com ucu 11 nolu pin(power input) mıdır acaba. Çünkü incelediğimde DI1-(eksi) şeklinde tanımlama var. Ben bu girişlere (-) eksi voltaj mı vermek zorundayım.

Dijital Outputlardan pnp sinyal almak için outputların com'u varmıdır. Yoksa dijital outputların DQ5-(eksi) şeklinde tanımlanmış pinler var. Bu pimlere (-)eksi verip outputlardan pnp çıkış alabilir miyim.

Delta plc'lerde fiziksel bağlantısını yaparken inputların com ucuna (-)eksi bağlayıp dışarıdan pnp sistemden input alışverişini sağlıyoruz. Yada output modülüne com ucuna (+24vdc) artı verip outputlardan (+24vdc) artı sinyal alabildiğimizi bildiğim için servo giriş ve çıkışlarını nasıl yorumlamamız lazım. Bunu öğrenmek amaçlı soruyorum.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

11.Pin DI girişlerin com ucudur. Bu girişe +24vdc verirseniz Dijital girişleri NPN yada 11. Pine 0VDC verirseniz DI girişlerini +24VDC ile tetikleyebilirsiniz.

Outputlar için DO5+ ucuna +24VDC vererek 5.Out tetiklendiğinde DO5- den +24VDC alabileceğiniz gibi, DO5- ye 0VDC vererek 5.out tetiklendiğinde DO5+ dan 0VDC sinyalini geri alabilirsiniz.

ASDA_A_Digital_İnput.png
ASDA_A_Digital_Output.png
DELTA Electronics Turkey

“Servo Forum” sayfasına dön