Inverter DC Voltaj Uygulaması

Kullanıcı avatarı
kuka92
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Inverter DC Voltaj Uygulaması

Mesaj gönderen kuka92 »

Merhabalar,

İki sorum olacak.

1) Elimizde E Serisi 1.5kw 220 volt sürücümüz var. Sürücümüzü DC voltaj ile besledik. Uyku ve uyanma frekansını kullanarak çalışma yapmak istiyorum. Fakat uyku ve uyanma frekansları ''HZ'' cinsinden yazılabiliyor. Ben DC voltaj olarak yazmak istiyorum. Tam olarak yapmak istediğimiz işlem şu ;

- Giriş DC voltajı 160 Volt'dan küçük olursa inverter uykuya geçecek.
- 200 Volt'a yükseldiğinde tekrar uyanacak ve çalışmaya devam edecek. Ta ki giriş voltajı 160 Volt'un altına düşene kadar...

Not : Uygulamayı parametre ayarıyla veya dahili PLC ile yapmamız farketmez. Yeter ki uygulamayı gerçekleştirelim.

2)Bu uygulama sürekli yapılacak ve farklı motorlarla kullanılacak. Fakat motor parametrelerini bu seride giremiyoruz. Mesela ''rpm''değerini giremiyorum. Auto-tuning yapmak bu işleme çözüm sağlar mı ?
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Inverter DC Voltaj Uygulaması

Mesaj gönderen Uğur »

Öncelikli olarak uyku ve uyanma PID çalışma için olduğundan frekans temelli çalışır.
Bir diğer durum ise 220V beslemeli sürücü 180~264 VAC aralığında çalışır. Bununda DC karşılığı yaklaşık 260~380 VDC aralığına denk gelir. Sizin bu aralıkta bir DC besleme yapıyor olmanız gerekmektedir. 2108H adresinden PLC programında DC bara voltajını okuyabilir, karşılaştırma ile sürücüye start veya stop verdirebilirsiniz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
kuka92
İletişim:

Mesaj gönderen kuka92 »

Uğur Bey,

260-380 Volt DC ile beslemenin limitlerini aşağı çekemez miyiz ? Mesela 260 Volt'u 160 Volt'a veya 380 Volt'u 350 Volt'a gibi... Çünkü bu sistemi güneş paneli besleyecek ve alt limit voltajının iş görmesi için daha düşük seviyede ayarlamamız gerekli.

Motor parametreleri hakkında ne düşünüyorsunuz ? Auto-Tuning çözüm olur mu?
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Bunlar donanımsal çalışma aralığıdır. Bu aralığın altında bir voltajda LV alarmına, aralığın üzerinde bir voltajda ise OV alarmına geçecektir. Vektör kontrol modunda ise sürücü auto-tuning yapın değilse önemli değildir. Sadece 07.00 parametresinden motor akımını eğerki sürücü motor çiftinin kw değeri farklı ise tanımlamanız yeterlidir.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
kuka92
İletişim:

Mesaj gönderen kuka92 »

2108H adresini E Serisi sürücüde okumaya çalışıyorum fakat modrd ve step komutlarını desteklemiyor. DC Bara voltajını hangi komut ile okuyabilirim ?
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Sürücü dahili PLC içerisinde

Kod: Tümünü seç

RPR H2108 D0
komutu ile okuyabilirsiniz.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
kuka92
İletişim:

Mesaj gönderen kuka92 »

Uğur Bey, Turhan Bey,

Yapmak istediğimiz uygulama tam olarak PID uygulaması. Girişteki DC Voltaja bakarak çalışma frekansı artacak veya azalacak.

DC bara voltajı sürekli değişiyor çünkü solar sistemde güneş fazla oldukça DC bara voltajı artıyor. Buna bağlı olarak da frekansı artırmam gerekiyor. Sistemde güneş azaldığında veya akşam olduğunda DC bara voltajı düştüğü için frekansı düşürmesi gerekiyor. PID için belirli bir set pointim var. Fakat bunu DC Voltaj ile ayarlayamamaktayım(Pr 10-11). Aynı zamanda feedback'de var fakat bu feedback i DC voltaj olarak seçememekteyim(Pr.10-01). Dahili PLC fonksiyonu kullanarak sistemi çalıştırdım fakat tam sağlıklı çalışmıyor. Yani bu sistemin asıl çözümü PID ile yapmak. Bu net bir şekilde görülüyor. Çünkü müşterimizin elinde Siemens marka bir sürücü var ve onla PID işlemini çok güzel gerçekleştirebiliyor. Eğer E-Serisi sürücü yetersiz geliyorsa C200 kullanalım.

Sizlerden yardım beklemekteyiz
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

VFD-E serisi PLC'nin içerisinde dahili olarak FPID komutu kullanabilirsiniz.

FPID_Komutu.pdf
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
kuka92
İletişim:

Mesaj gönderen kuka92 »

Turhan Bey,

Gönderdiğiniz dökümana ek olarak bende başka bir döküman inceledim.
Sürücü PID Uygulama Bülteni.pdf

Şimdi ben DC Voltajı 230 Volt'a yani K2300'e set etmek istiyorum. Bunun için kullanacağım kod FPID K2300 K0 K1 K1 gibi birşey mi olacak ? Yoksa FPID H2108 K0 K1 K1 gibi birşey mi olacak ?

Konuyu tam çözemedim
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Sizin PID ile değil FREQ komutu ile frekansı değiştirmeniz gerekmektedir. Burada okuyacağınız DC voltaj ile olması gereken Frekans arasında kuracağınız bağıntı ile matematiksel işlem ile çıkış frekansını üretmelisiniz. Örneğin voltaj 250 de frekans 0, voltaj 300 de frekans 50 olacak şeklinde bunu matematik ile okuduğunuz voltaja göre frekansı hesaplatıp FREQ komutu ile sürücüye vermelisiniz.

Whatsapp Kanal

Kilitli

“AC Motor Sürücü Forum” sayfasına dön