Ethernet üzerinden okuma yapma

Kullanıcı avatarı
Oğuzhan
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Ethernet üzerinden okuma yapma

Mesaj gönderen Oğuzhan »

Merhaba;

1 adet HMI ile 6 adet SE plc yi ethernet üzerinden kontrol ediyorum.HMI arka plan makrosunu kullanarak daha önce bu verileri okumuş ve yazmıştım.Ancak bu sefer HMI olmadan 10.0.32.52 adresindeki M rölelerinin durumunu sırasıyla takip eden (10.0.32.53....59)adreslerden okumam gerekiyor.Projenin ilerleyen kısmında HMI olmayacak.

ETHRW komutunun açıklamasını form üzerinden okudum başarılı olamadım.Bu arada örnek programın dosyasını indirdim ancak açılmıyor.

Bu konuda yardımlarınızı talep eder iyi çalışmalar dilerim.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: Ethernet üzerinden okuma yapma

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Ethernet üzerinden ETHRW komutunu kullanarak PLC'ler arasında okuma-yazma yapabileceğiniz gibi Data Exchange özelliği ile DVP-SE serisi PLC için 8'e kadar olan PLC ler arasında otomatik data taşıma işlemi yapabilirsiniz.

Örneğin 192.168.1.5 IP adresli PLC'nin M0~M15 aralığındaki tüm bitlerin durumunu, 192.168.1.6 IP adresli cihazda görüntüleyebilmek için

1.PLC de : |LD M1000|--------------------|MOV K4M0 D0|

2.PLC de : |LD M1000|--------------------|MOV D0 K4M0| komutunu kullanır ve 1.PLC deki D0 datasını 2.PLC D0 datasına data exchage ile yazdırırsanız 16Bitin durumunu 2.PLC'ye taşımış olursunuz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Oğuzhan
İletişim:

Mesaj gönderen Oğuzhan »

Denedim ancak olmadı.Örnek bir program ile açıklarmısınız.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

DCISoft yazılımı ile DVP-SE serisi PLC ye bağlanıp Data Exchange penceresinden aşağıdaki gibi konfigürasyon yaparsanız
192.168.1.5 IP adresli PLC D0 adresindeki veriyi 192.168.1.6 PLC'nin D0 datasına taşıyacaktır. Quantity kısmında yer alan değer ise Ardışık taşınacak data sayısını belirtmektedir.

Data_Exchange.png
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Oğuzhan
İletişim:

Mesaj gönderen Oğuzhan »

Yardımınız için teşekkürler. 1 nolu plc den Ethernet üzerinden M bitlerinin durumunu okuyabiliyor ve diğer plc lere yazabiliyorum.

“PLC Forum” sayfasına dön