Servo Motor Tork Kontrolü Hk.

Kullanıcı avatarı
adiguzel51
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Re: Servo Motor Tork Kontrolü Hk.

Mesaj gönderen adiguzel51 »

Uğur Bey,

Araştırma yaptım. Fakat plc de hangi komutla bu işlemi yapacağımı bulamadım. Birde bağlantıda bir değişiklik gerekiyor mu ?

Yardımcı olursanız sevinirim.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Aşağıdaki linkte haberleşme örnekleri vardır. Bu örnekleri kullanarak ilgili hex adreslere link haberleşme ile veri yazdırabilirsiniz yada MODRW komutu ile programınızda komutlar ise veri yazdırabilirsiniz.

(1) DELTA Ürünleri Haberleşme Örnekleri
MODRW - Modbus Okuma-Yazma Komutu
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
adiguzel51
İletişim:

Tekrardan Merhabalar,

Şuan ki sorunum. Tork motorundaki P1-12 / P1-13 / P1-14 değerlerini plc programından değiştirmek ve okumak istiyorum.

Sistemde PLC olarak :ss2 , Servo sürücü olarak asda-b2 kullanıyorum.

Öncelikle plc ile servo sürücüyü rs-485/cn3 üzerinden haberleştirdim. Fakat yazılımda istediğim şeyleri yapamadım.

Birincisi modrw komutu ile denemeler yaptım. Ama modbus ile haberleştiğimi anlayamıyorum. Aşağıdaki resimdeki kodları yazdım ve plc ye atmaya çalıştığımda "zaman aşımı" hatası veriyor.
Bu kodlarda ne gibi hata yapıyorum.

Resim

İkincisi asdrw komutu ile denedim. Ondada istediğim gibi çalıştıramadım. En başta s1 e ne yazacağımı anlayamadım. Ve diğer s2 ve s e de bu konuda destek olabilir misiniz ?

Resim

Destek olursanız sevinirim.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Kullandığınız data ve bit adresler PLC'nin Com-1 (rs-232) portunu konfigüre etmek için kullanılması gereken adreslerden oluşuyor. Servonun RS-485 bağlantı noktasından haberleşme yapacaksanız kullanacağınız örnek komut dizilimi ve servo haberleşme ayarları aşağıdaki gibi olmalıdır.

P3-00: 2 (İstasyon numarası)
P3-01: 11 (Baud Rate 9600bps )
P3-02: 11 (Protokol 7,E,1, ASCII)

Aşağıdaki Modbus Haberleşme Komut diziliminde PLC istasyon numarası 1 ve haberleşme protokolleri 7,E,1,9600 olarak ayarlanmıştır. MODRW komutu ise Saniye başı clock pals ile aktif olarak 2 numaralı istasyonun H112 adresini okumaktadır. Servo ile ilgili diğer haberleşme ayarları pin yapısı vs. için ASDA-A2 ve ASDA-B2 Sürücülerde Modbus Haberleşme dökümanını referans alabilirsiniz.

Not: H112 modbus adresi P1-09 parametresinin Hexadecimal Modbus adresidir. Adres Double Word olduğu için(H0112-H0113) MODRW komutunun sonunda okuma adımı K2 olarak girilmiştir.

Modrw.png
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
adiguzel51
İletişim:

Turhan Bey, desteğiniz için teşekkür ederim.

İki konuda sorum var. Birincisi ben hmı ekrandan plc ye bağlanıyorum(rs-232 ile).
Buradaki kodlar sanırım pc-den rs-485 ile direk servoya bağlanmak için değil mi ?

Birde cn3 konnektörünün 1 numaralı bacağına +5 v vermek zorundayız değil mi ?

Resim
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Evet Belirttiğim kodlar PLC-Servo arasındaki RS-485 haberleşme bağlantısı içindir.
RS-485 bağlantı için 5 ve 6. pinleri kullanmalısınız. 1 numaralı pin Haberleşmenin GND pinidir bu noktaya voltaj uygulamayınız.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
adiguzel51
İletişim:

Turhan Bey,

Asdrw ve Modrw komutu ile alakalı desteğiniz için teşekkür ederim. Şuan cihazda testler yapamadım. Fakat kısıtlı bir zamanım olmadan konuya tam hakim olabilmek adına size bir kaç sorum daha olacak.

ASDRW komutu:

Kullandığımız servo sürücü : B2
PLC: SS2

PLC ile servoyu rs-485 ile veri alışverişi için bağladık birbirine.

Servoda ki ayarı şu şekilde yaptık. P3-00 içine 10 değerini girdiğimi varsayıyorum.

Aşağıdaki kodda servo adresini o yüzden k10 girdim. Fonksiyon adresinide h6 seçtim. P1-12 değerini değiştirmek istiyorum.

d10 yazdım. Bunları direk plc ye yüklesem çalışır mı ?

Resim
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

P3-00 parametresi Hexadecimal bir adrestir girmiş olduğunuz 10 sayısı decimal tabanda 16 istasyon numarasına denk gelmektedir.
Ayrıca ASDRW komutunda ASDA-A2 serisi servoya veri yazarken aşağıdaki tabloyu referans almalısınız. H16 fonksiyon kodu ile yazdığınız değerler P1-12 ~ P1-14 aralığına DoubleWord adresler olacak şekilde yazılmaktadır.

ASDA-A2.png
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
adiguzel51
İletişim:

Merhaba Turhan Bey,

Gönderdiğiniz datalar çok faydalı oldu teşekkür ediyorum.

Ama şuan ilginç bir sorun yaşamaktayım.

Aynı anda hem modrw komutundan sürücüye veri yazmak istiyorum.

Hemde veri okumak istiyorum.

Ama ikisinide aynı anda yaptığımda çakışma oluyor sanırım. Bu soruna nasıl çözüm üretebilirim.

Resimden gidecek olursam "M12" kontağını kapattığımda motordan veri okuyamıyorum. Nasıl bir çözüm önerirsiniz.

Resim
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Aynı zaman içerisinde iki sorgu gönderemezsiniz. MODRW komutlarını belirli bir sıra ile aktif etmelisiniz.
DELTA Electronics Turkey

“Servo Forum” sayfasına dön