Programlama Konusunda Yardım

Kullanıcı avatarı
firukk
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Re: Programlama Konusunda Yardım

Mesaj gönderen firukk »

Asd-A2-2043-M 2KW servo sürücü üzerindeki klemenslerde 24V/0V klemensi var. Bu sürücüde 24 volt harici besleme zorunlu mu ? Yoksa alternatif olarak mı konulmuş tam anlamadım yardımcı olur musunuz ?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

24VDC klemensi kontrol devresine ait besleme voltajıdır. Harici bir 24VDC güç kaynağı ile sürücüyü beslemeni gerekmektedir.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
firukk
İletişim:

Mesaj gönderen firukk »

asda a2 2kw servo motoru hız kontrol modunda A/D girişine gelen 0-5V değerine karşılık yazdığım program doğrultusunda D/A çıkışından 0-10V ile kontrol edeceğim. Plc olarak DVP20SX kullanıyorum. Ekteki pdf de yer alan potansiyometre yerine plc bağlantıları nasıl olmalı yardımcı olur musunuz ?

Hız kontrol modu kullanırken NPN yada PNP bağlantı yapmakta bir farklılık var mı ?

http://destek.delta-turkey.com/viewtopic.php?t=67
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Servo sürücünün 42. pin V_REF ve 19. pin GND klemenslerine analog voltaj uygulayarak hız kontrol modu için sürücüye referans voltajı sağlayabilirsiniz.

20SX2 PLC Analog Giriş ve Çıkış Ayarları başlığından PLC ile ilgili diğer analog ayarlarına erişebilirsiniz.

.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
firukk
İletişim:

Mesaj gönderen firukk »

firukk yazdı: 27 Nis 2023, 12:57 asda a2 2kw servo motoru hız kontrol modunda A/D girişine gelen 0-5V değerine karşılık yazdığım program doğrultusunda D/A çıkışından 0-10V ile kontrol edeceğim. Plc olarak DVP20SX kullanıyorum. Ekteki pdf de yer alan potansiyometre yerine plc bağlantıları nasıl olmalı yardımcı olur musunuz ?

Hız kontrol modu kullanırken NPN yada PNP bağlantı yapmakta bir farklılık var mı ?

Linkteki pdf de yer alan başlantı şemasına göre cn1 konnektöründe kablolama yaptım ama servo on konumuna geçmiyor. Eksik bir şey mi yapıyorum acaba ?
Kullanıcı avatarı
firukk
İletişim:

Mesaj gönderen firukk »

firukk yazdı: 27 Nis 2023, 12:57 asda a2 2kw servo motoru hız kontrol modunda A/D girişine gelen 0-5V değerine karşılık yazdığım program doğrultusunda D/A çıkışından 0-10V ile kontrol edeceğim. Plc olarak DVP20SX kullanıyorum. Ekteki pdf de yer alan potansiyometre yerine plc bağlantıları nasıl olmalı yardımcı olur musunuz ?

Linkteki pdf de yer alan bağlantı şemasına göre cn1 konnektöründe kablolama yaptım ama servo on konumuna geçmiyor. Eksik bir şey mi yapıyorum acaba ?
Kullanıcı avatarı
firukk
İletişim:

Mesaj gönderen firukk »

asd-ıf sc5020 soket kullanıyorum. Com- ucunu servo on yapmak için DI1 ucuna bağladığım da Al003 hatası veriyor sürücü.
Kullanıcı avatarı
firukk
İletişim:

Mesaj gönderen firukk »

firukk yazdı: 27 Nis 2023, 15:13 asd-ıf sc5020 soket kullanıyorum. Com- ucunu servo on yapmak için DI1 ucuna bağladığım da Al003 hatası veriyor sürücü.
Sürücüye gelen 3 faz elektrik beslemesi ile alakalı bir hataymış düzelttim al003 hatasını
Kullanıcı avatarı
firukk
İletişim:

Mesaj gönderen firukk »

Ekteki fotoğraftaki hall sensörlü joystick ile servo motoru ileri ve geri yönde joystiğin değişken konumuna bağlı olarak değişken hızlarda kontrol etmek istiyorum.

Joystik

Orta komunda 2,54 Volt
Maksimum noktasında 5.04 Volt
Minimum noktasında 0.4 Volt çıkış veriyor.

PLC de Dijital karşılığı İse

Orta Konum 508
Maks. Konum 1004
Min. Konum 4 şeklinde.

Yapmak istediğim çalışma şu şekilde. Joystick orta komunda iken hiç bir hareket olmayacak. Joystiği maksimuma doğru hareket ittiğimde İleri hareket edecek(maksimuma yaklaştıkça hızlanacak), Minimuma doğru çektiğimde hareket edecek(minimuma yaklaştıkça hızlanacak). Dikey eksende çalışma yatığım için Servo on konumunda ve fren motoru tutmuyorken ve joystick orta komunda iken dikey pozisyonunu koruması da gerekiyor.

Joystick 0-5V ile çalıştığı için joystickten gelen değeri sclp komutu ile 0-2000 arasında skala ettiriyorum ve Mov komutu İle D1116 adresine yazdırıyorum. Bu sayede 0-5V girişin karşılığında 0-10V çıkış elde etmiş oluyorum. Bazı denemeler yaptım ama doğru bir sonuç elde edemedim. Motor joystick orta komunda iken motoru durdurmayı başaramadım. Orta konumda bile dönmeye devam ediyor servo on konumunda ise.

Örnek bir kaç satır program yazmanız mümkün müdür acaba ?

Donanım dvp20sx transistörlü plc, asda a2 2kw frenli servo ve 2043-M servo sürücü
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

“PLC Forum” sayfasına dön